Ana Sayfa Güncel/Daily Fireweed / Ateş Çiçeği

Fireweed / Ateş Çiçeği

tarafından admin
0 yorum 647 Görünümler

Bu yazıda sizlere bir vakıftan bahsetmek istiyorum. Vakfın adı: Fireweed. Bu vakıf eşitsizlik, yoksulluk, şiddet ve ayrımcılığa uğramış kadın ve çocuklara destek olabilmek için kuruldu. Kurulduğu ülke Birleşik Krallık olsa da dünyanın dört bir yanına eli yetişiyor, insanların sıkıntılarına çare oluyor. Adını aldığı bitki “Ateş Çiçeği” orman yangınlarından sonra kendi küllerinden doğan tek canlı türü. Fireweed’in tek kelime olduğuna bakmayın anlamı pek büyük.

1911’de New York’ta bir tekstil fabrikasında daha iyi koşullarda çalışma isteği talep eden bütün işçiler greve gider, çıkan yangında çoğunluk kadınlar ve çocuklardan oluşan 146 kişi ölür. Bu büyük felaketten sonra 8 Mart doğar. Fireweed, onların anısını yaşatmak için kurulduğunu gururla söylüyor.

Fireweed’in kurucularından Sevim Dicle Sertkaya aslen Bingöllü. Her ne kadar yıllardır Avrupa’da yaşıyor olsa da Bingölün yoksulluğunu, çorak topraklarını unutmamış. Sertkaya, ablası Zühriye Sertkaya Bütün ile bir kaç sene evvel Bingöl’ün Karer bölgesinde bulunan 3 dönüm arazilerine deneme amaçlı lavanta ekmeye başlamış. Lavantalar Bingöl’ün çorak topraklarında can bulup çoğalmış. Öyle ki, 3 dekar alanda yetişip bütün bölge halkına da iş ve emek açısından umut olmuş. Ayrıca, bölgede yaşayan yoksul kadınlara kendi lavanta tarlalarını kurmaları için destek vermekteler. Şimdilerde o kurak verimsiz topraklar lavantanın güzel kokularıyla coşuyor.

Büyük bir emekle kurulan Fireweed’i desteklemek için sizlere çağrıda bulunmak istiyorum. Bu linke https://www.fireweed.org.uk/f/support.php tıklayarak bağışlarınızı yapabilirsiniz. İşyeri (business) olarak bağış yapıp resmi sponsor veya destekçi olabilirsiniz. Bağış yapan şirketlerin verdiği mesaj sadece kar amaçlı değil, toplumu, özellikle; kadınlar ve çocukları önemseyen bir şirket olduğunuzu gösterir. Bu da şirketler için pozitif imaj yaratır. Yapılan bağış vergiden düşer.

Ben de Fireweed gönüllüsüyüm. Dilerseniz benimle de iletişime geçebilirsiniz. Yapacağınız en ufak bir bağışın bu vakfın ayakta kalması, daha çok insana ulaşması için önemli. Özellikle kadınlar ve çocuklar üzerinde dönün bir çok kötülüğe “DUR” demek için hep birlikte hareket etme zamanı.

Ayrıca, artık herkesin mutlaka kullandığı Amazon.com sitesinden alışveriş yapmadan önce Fireweed’e girip bu linki https://smile.amazon.co.uk/gp/chpf/homepage/ref=smi_chpf_redirect?ie=UTF8&ein=1187829-0&ref_=smi_ext_ch_1187829-0_cl tıklarsanız böyle de katkıda bulunabilirsiniz.

Şunları da Beğenebilirsiniz

Yorum Bırak